132. Zakazane książki 2013


Sama czasami się dziwię przedstawionych książek. Owszem, "50 twarzy Greya" nie opowiada o owieczkach i pastereczkach, ale każdy, kto sięga po tę książkę, zdaje sobie sprawę z erotycznej fabuły. Nie twierdzę, że niektóre z tych pozycji powinny być w szkolnych bibliotekach, ale czemu blokować do nich dostęp w miejskich instytucjach, gdzie dużo czytelników jest pełnoletnich.
Już drugi rok piszę o tym wydarzeniu, więcej można poczytać w moim poprzednim wpisie dotyczącym tej tygodniowej akcji.

Trzynaście powodów
Minęło już trochę czasu od chwili, kiedy przeczytałam (a konkretniej - pochłonęłam w 2 godziny) tę książkę. Jest jak najbardziej fascynująca i niezwykle oddziałuje na czytelnika. Mnie osobiście poruszyła i uważam, że porusza bardzo ważny temat takiego szkolnego ostracyzmu, który niczym kula śnieżna może narastać w zastraszającym tempie. Szkoda, że Amerykanie dojrzeli w tej powieści jakieś niebezpieczeństwo, bo wg mnie obojętność jest najgorszym wyjściem.

Powód: alkohol/narkotyki/papierosy, wątek seksualny, samobójstwo, nieodpowiednie do szkolnej grupy wiekowej


Chłopiec z latawcem
Kolejna książka, która widnieje na mojej liście przeczytanych powieści. Najwidoczniej, przez przypadek, zostałam buntowniczką. Sama historia jest faktycznie szokująca, smutna i dla wielu osób poruszająca. Na mnie powieść nie zrobiła aż tak wielkiego wrażenia, ale jest dobra i opowiada o niewątpliwie trudnym temacie.

Powód: homoseksualizm, wulgarny język, wątek seksualny, poglądy religijne
Szukając Alaski
Kolejna warta zauważenia powieść, tym razem młodzieżowa. Opowiada o grupie nietypowych przyjaciół i bardziej realnym od wyimaginowanych high schoolów życiu nastolatków. Młodych osób, których życie nie sprowadza się do randek i polewania kolejnych kolejek alkoholu.

Powód: wulgarny język, wątek seksualny, nieodpowiednie do szkolnej grupy wiekowej
Umiłowana
Nie miałam okazji przeczytać tę książkę, ale porusza temat niewolnictwa. Zresztą została napisana przez czarnoskórą Amerykankę, co nadaje jej realnego wymiaru.
"Umiłowana", najsłynniejsza powieść afroamerykańskiej pisarki Toni Morrison, ukazała się w 1987 roku. Rok później autorka otrzymała za nią prestiżową nagrodę Pulitzera. Bez wątpienia powieść ta zaważyła na decyzji Komitetu Noblowskiego, który w 1993 roku przyznał Toni Morrison Literacką Nagrodę Nobla”.
Powód: wątek seksualny, pogląd religijny, przemoc


Z tango jest nas troje
Jest to jedna z najpopularniejszych książek dla dzieci, która opowiada o homoseksualizmie.  Pingwiny tworzą stały związek, lecz sami nie mogą mieć dziecka. Zaczynają wysiadywać kamień. W końcu otrzymują pomoc i dostają prawdziwe jajo do wysiadywania. Z owego jaja rodzi się tytułowa Tango.
Wspomnę, że książka otrzymała wiele nagród.

Powód: homoseksualizm, nieodpowiednie do szkolnej grupy wiekowej (przecież to książka dla dzieci!)


Oczywiście książek jest więcej, ale to najciekawsze, jakie znalazłam. Czy ktoś z Was pobuntował się trochę w tym roku i przeczytał którąś z pozycji?
cr: tumblr

Miłego czytania i do usłyszenia!

You Might Also Like

11 comments

 1. Nie pobuntowałam się, ale jestem zdziwiona, że Takie coś ma miejsce. Nie rozumiem. Każdy kto idzie do biblioteki ma świadomość i prawo wyboru nic mu nie jest narzucane. W bibliotece powinno się znaleźć przedstawicieli wszelakich gatunków literackich. Ostatnio jedna z bibliotekarek w mojej miejscowości nie chciała wypożyczyć "50 twarzy Greya" bo powiedziała, ze jest w nie odpowiedni m wieku.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardoz dobrze, że postanowiłaś napisac taki post. Z miłą chęcią przeczytam 'Trzynaście powodów'

  OdpowiedzUsuń
 3. Widać, że pewnym przepisem na zakazaną książkę jest umieszczenie w niej wątku homoseksualizmu... Przykre. W każdym razie, ciekawy pomysł na post. Nie czytałam żadnej z tych książek, ale chyba poczułam się zachęcona do lektury. Jak zwykle - zakazany owoc najlepiej smakuje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Szukając Alaski" przeczytałam :) Jest niesamoita. A tak nawiązując do tytułu czyam teraz ksiazke "Warsztat ksiazek zakazanych" :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie rozumiem, po co te listy, każdy ma prawo wyboru:)

  OdpowiedzUsuń
 6. To tylko i wyłącznie świadczy o Amerykanach - gdy tylko pojawi się ktoś kto myśli i burzy tabu oraz ich cukierkową słodycz landryn Disneya, skazują go na banicję. Znowu taki Zmierzch, gdzie można się nawet pedofilii dopatrzeć świeci tryumfy...

  OdpowiedzUsuń
 7. Książki zakazane... brzmi tajemniczo i jest najlepszą reklamą dla tych książek :)

  OdpowiedzUsuń
 8. chyba sam fakt, ze sa zakazane bardziej przyciaga do nich ludzi ^^

  OdpowiedzUsuń
 9. "Trzynaście powodów" także pochłonęłam w ekspresowym tempie. NIE WIERZĘ, ŻE NA LIŚCIE ZNALAZŁA SIĘ KSIĄŻKA "Speak". Czytałam ją w oryginale, w polskiej wersji i oglądałam film.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie wierzę że w zakazanych pozycjach znalazły się "Igrzyska Śmierci"!

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie rozumiem tego wycofywania książek z bibliotek, to dziwaczne i jakby zupełnie nie na nasze czasy.

  OdpowiedzUsuń

Poprzez komentarze wchodzę na Wasze blogi i staram się odwdzięczać.
Dziękuję za każdą opinię:)

Top Categories