106. Ulubione romanse autorki "Delirium" - Lauren Oliver

Połączyła nas miłość do keczupu.

 Lauren Oliver jest autorką bestsellerowych książek, które uplasowały się na liście New York Times. W Polsce wydane jej powieści, takie jak "7 razy dziś" i trylogię "Delirium", którą uwielbiają nastolatki i dorośli pałający się czytaniem młodzieżówek. Oliver jest współzałożycielem Paper Lantern Lit., innowacyjne studio projektów książek. O co chodzi? Mniej więcej o to, że oni wymyślają, o czym ma być książka i jak ma wyglądać. A Ty możesz sobie kupić taki projekt i napisać książkę. Ciekawe? Ostatnio ta firma pojawia się w magazynie Fast Company. Oprócz tego Oliver ukończyła Literaturę i Filozofię na Uniwersytecie Chicago z bractwa Phi Beta Kappa i aktualnie mieszka na Brooklynie.

W związku z wydaniem ostatniej części historii o świecie, gdzie leczy się miłość, Lauren Oliver postanowiła wybrać kilka książek z miłością. Owe książki krążą w sieci, więc postanowiłam sprowadzić je na moją stronę. A co mi tam.

Na plaży Chesil - Ian McEwan
Czerwiec 1962 roku. Para nowożeńców przybywa do hoteliku na południowym wybrzeżu Anglii, by spędzić tam noc poślubną. Florence, córka biznesmena i filozofki, jest utalentowaną skrzypaczką marzącą o założeniu własnego kwartetu smyczkowego. Edward to zdolny absolwent historii interesujący się wpływem wielkich ludzi na kształt dziejów. Oboje z niepokojem myślą o chwili, gdy skonsumują swoje małżeństwo - ona boi się fizycznego zbliżenia, on obawia się, że nie sprosta czekającego mu zadaniu. Niemożność pokonania barier, nieumiejętność rozmowy o wspólnych problemach, doprowadzą do dramatu...

 Lauren poleca tę książkę aspirującym pisarzom, ponieważ McEwan w płynny sposób opisuje aktualne przygody bohaterów przeplatając je ze wspomnieniami. Książka ta pokazuje, jak uwiecznić każdy moment historii.


Wpuść mnie to nowoczesna powieść psychologiczna o wampirach, która zmienia obowiązujące dotychczas zasady gatunku. Oskar mieszka z matką na sztokholmskim przedmieściu. Nieśmiały i zakompleksiony nie ma przyjaciół. W szkole jest przedmiotem nieustannych drwin i szyderstw, koledzy dręczą go i prześladują. Eli wprowadza się do sąsiedniego mieszkania. Jest rówieśniczką Oskara, ale nie chodzi do szkoły. I opuszcza dom tylko po zmroku. Nagle w okolicy zostaje znalezione ciało nastolatka a bez kropli krwi. Ale Oskara bardziej intryguje fakt, że to zginął jego prześladowca. A przecież jest ich wielu...
Pisarka wybrała tę powieść, ponieważ jest niekonwencjonalna, a opisuje piękne uczucie między nietypowymi dziećmi. Pomimo wszędobylskiej krwi, powieść traktuje o wrażliwych i uroczych personach.


Henry James: Novels 1871-1880

W Polszy wydano dość satysfakcjonującą ilość dzieł Jamesa, jednak nie znalazłam akurat tej książki. Jednak można przeczytać owe opowiadania w różnych, osobnych zbiorach dostępnych w naszym kraju.Jest to historia uczucia niewydarzonego bękarta i poety Florentino Arizy oraz trzeźwej, rozsądnej Ferminy Dazy, spełniającego się po półwieczu oczekiwania. Oboje przechodzą przez wszystkie kręgi miłości młodzieńcze zadurzenie, małżeństwo z rozsądku, szalone namiętności, miłości idealizowane i ulotne pragnienia cielesne. Ta niespotykana w dotychczasowej twórczości Garcii Marqueza tematyka i tonacja przesporzyła pisarzowi miliony nowych czytelników na całym świecie.

 Pisarka twierdzi, że ta książka wyciśnie z każdego cyztelnika łzy. Jest dynamiczna, żywa, realistyczna, magiczna. Lauren podoba się mix fantastyki z obyczajówką. To jedna z ulubionych książek EVER.


Duma i uprzedzenie - Jane Austen
 Na początku zeszłego stulecia niezbyt zamożny ojciec pięciu córek nader często musiał zadawać sobie pytanie: kiedyż to w sąsiedztwie pojawi się jakiś odpowiedni kawaler? A kiedy już się pojawił, następowały dalsze perypetie, które Jane Austen z upodobaniem opisywała. "Duma i uprzedzenie" uważana jest za arcydzieło w dorobku tej angielskiej pisarki, głównie dzięki zabawnym, zgoła dickensowskim opisom postaci głupich i niesympatycznych. Znajdujemy tu także melancholijną refleksję nad władzą pieniądza i znaczeniem pozycji społecznej, decydujących o życiu młodej panny; a przede wszystkim znakomity, powściągliwy styl, doskonale oddający harmonię opisywanego świata...

 Oliver przypuszcza, że pomiędzy 13. a 14. rokiem życia popełniła 8-krotne czytanie taj książki. Mało tego, jej pierwsza powieść była inspirowana "Dumą...". Dodatkowo twierdzi, że jeśli ktoś jeszcze tego nie przeczytał, to krzywdzi samego siebie.

opisy książek w większości z lubimyczytać.pl 
 A jaką niebanalną książkę o miłości byście mi polecili do czytania?
Miłego czytania i do usłyszenia!

You Might Also Like

3 comments

  1. Dumę i uprzedzenie uwielbiam! I zgadzam się z opinią autorki. Innych powieści jeszcze nie znam ale chętnie po nie sięgnę :) Niebanalna książka o miłości... no nie przychodzi mi nic do głowy. Ostatnio czytałam Nigdy i na zawsze. Bardzo fajna historia :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Żadnej z tych książek nie czytałam (ale "Dumę i uprzedzenie mam w planach", bo wstyd nie znać), mieliśmy za to w podręczniku od polskiego fragment "Miłości w czasach zarazy" i bynajmniej do książki on nie zachęcał. Pamiętam tylko, że główny bohater z miłości wymiotował na zielono i że wszyscy się z tego tekstu nabijali xD

    OdpowiedzUsuń
  3. Dume i uprzedzenia mam w planach przeczytac,mysle, ze bedzie ona mila lektura.

    OdpowiedzUsuń

Poprzez komentarze wchodzę na Wasze blogi i staram się odwdzięczać.
Dziękuję za każdą opinię:)

Top Categories