96. Meksykańskie lektury szkolne

Milion lat temu stworzyłam wpis z częścią lektur w szkołach średnich w Stanach Zjednoczonych. Zaczęłam je czytać i przyznaję, że dotychczas się nie zawiodłam. Pora wyszukać w bibliotece "Portret Doriana Grey'a".
Trochę niżej pod Stanami Zjednoczonymi znajduje się Meksyk.

"Aura" - Carlos Fuentes
WYDANE W POLSCE
Historia dość niebanalna. Otóż młody historyk zostaje zatrudniony w ponurym domostwie, gdzie mieszka starsza babcia. Ma opracować wspomnienia zmarłego męża kobiety, generała  Llorente. W zniszczonych czasem murach mieszka także młoda i piękna krewniaczka babci - Aura. Młody mężczyzna, Felipe, snuje erotyczne fantazje o dziewczynie, jest nią oczarowany i pragnie wyrwać dziewczynę z tak zrujnowanego domu.
Pracując nad kolejną partią wspomnień generała znajduje zdjęcie młodej Consuelo z mężem - kobieta wygląda dokładnie jak Aura. Okazuje się, że dziewczyna była jedynie iluzją, przywołanym przez staruszkę odbiciem jej samej z czasów młodości. 


WYDANO
Miała to być pierwsza powieść Gabriela Garcii Marqueza. Dzięki swym dziadkom znał historię Macondo i dzieje rodziny Buendia, prześladowanej fatum kazirodztwa. Świat, w którym rzeczy nadzwyczajne miały wymiar szarej codzienności, zwyczajność zaś przyjmowana była jako zjawisko nadprzyrodzone, świat bez czasu, gdzie wiele rzeczy nie miało jeszcze nazw, był też jego światem. Potrzebował aż dwudziestu lat, by wreszcie spisać te rodzinne opowieści z całym dobrodziejstwem i przekleństwem odniesień biblijnych, baśniowych, literackich, politycznych; uświadomił nam, że "plemiona skazane na sto lat samotności nie mają już drugiej szansy na ziemi".
Jest to również lektura w kolumbijskich szkołach, ale o tym może kiedy indziej:)

WYDANO
 Jan Baptysta Grenuille, obdarzony niepospolitym zmysłem węchu, tworzy najdoskonalsze na świecie eliksiry do produkcji perfum. Zachwyca się nimi nie tylko XVIII-wieczny Paryż, centrum mody i elegancji. Sam Grenuille nie jest jednak zadowolony. Oto owładnęła nim myśl, by wydestylować wonność nad wonnościami, pochodzącą z... dziewiczego kobiecego ciała. Owładnięty idée fixe, postanawia znaleźć dziewczynę o doskonałym zapachu, choćby nawet miał popełnić zbrodnię... Słynna powieść z sensacyjną akcją na tle sugestywnej panoramy obyczajowej Paryża, pełna niezwykłych zdarzeń i postaci, utrzymywała się przez trzy lata na listach bestsellerów!  Battles in the Desert & Other Stories -


You Might Also Like

14 comments

 1. Kilka książek jest dla mnie obowiązkowych np. Sto lat samotności czy Pachnidło. Współczuję, że muszą męczyć się z Odyseją, chociaż sama może w końcu się za nią zabiorę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z chęcią przeczytałabym "Sto lat samotności" i "Pachnidło" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czekam na recenzję "Sto lat samotności"!

  OdpowiedzUsuń
 4. Z wymienionych zachęca mnie jedynie "Pachnidło".

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie osobiście zaintrygowała książka "Pachnidło. Historia pewnego mordercy" Patricka Süskinda :)

  Ale w naszej bibliotece raczej jej nie znajdę. ;/

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam "Pachnidło" i "Sto lat samotności", tą drugą książką jestem absolutnie oczarowana i z pewnością jeszcze do niej powrócę.
  A teraz zabieram się za poszukiwanie Twojego wpisu o lekturach szkolnych w Stanach, bo zainteresowałaś mnie ideą czytania właśnie książek z tej listy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę o przeczytaniu coś Marqueza. Nie wiem, czy to będzie koniecznie "Sto lat samotności", ale na pewno zapoznam się z jakąś pozycją jego autorstwa. Pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. "Aura" wydaje się świetna ;)
  Ech, zagraniczne lektury jakieś takie ciekawsze się wydają ;/
  P.S. Jak tu ślicznie *_*

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawy post, nic z tych pozycji nie czytalam.

  OdpowiedzUsuń
 10. pachnidło z chęcią bym przeczytała.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Pierwsze trzy szczególnie przyciągnęły moją uwagę, może uda mi się przeczytać chociaż jedną.
  twojatworczosc.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Przyznam, że to fajny pomysł żeby czytać książki z list lektur w innych krajach. Przez te nasze często bardzo trudno mi przebrnąć, tylko nieliczne są w stanie mnie zaciekawić. Sama chciałabym przeczytać "Pachnidło" :)

  OdpowiedzUsuń

Poprzez komentarze wchodzę na Wasze blogi i staram się odwdzięczać.
Dziękuję za każdą opinię:)

Top Categories