87. John Green rekomenduje młodzieżowe książki na 2013 rok

John Green to jeden z aktualnie najbardziej lubianych pisarzy. Masa cytatów z jego książek na tumblrze. Autor nagrywa także filmiki na youtube i jest dość aktywny w literackim życiu. W Polsce dotychczas wydano "Szukając Alaski" (całkiem zacna, polecam).

Z tego, co widzę na LC, wychodzi Gwiazd naszych wina. Książka dostała wiele nagród w Stanach Zjednoczonych, a czytelnicy płakali po niej co najmniej tydzień. Sama bardzo chętnie bym ją przeczytała.

Green kontaktuje się z fanami i portalami dla młodzieży. W niedawnym wywiadzie zapytano go, jakie książki młodzieżowe poleciłby do przeczytania. Pisarz uznał, że mógłby podać setki takich tytułów, ale ograniczył się do jedynie tych z 2013 roku.1. Just One Day - Gayle Foreman
Pewna dobra, amerykańska dziewczyna o imieniu Allyson "Lulu" Healey, poznaje duńskiego aktora Willema De Ruitera podczas podziemnego przedstawienia "Dwunasta Noc" w Anglii. Oboje zainteresowali się sobą. Po wspólnie spędzonym dniu ich zainteresowanie zamieniło się w fascynację. Wszystko jest pięknie dopóki Allyson nie obudzi się następnego dnia w wietrznym Paryżu. Willem zniknął. A dziewczyna przez następny rok odbędzie podróż, w której pozna samą siebie, swoje wewnętrzne granice i nauczy się je przekraczać. W tym wszystkim odnajdzie się miejsce dla Szekspira, poszukiwań swojej prawie-miłości i wolności.  

"Just One Day" to pierwsza z dwóch romantycznych powieści. Historia z punktu widzenia Willema "Just One Year" pojawi się w najbliższym czasie w Stanach Zjednoczonych.
2. Code Name Verity - Elizabetch Wein 

Mam dwa tygodnie. Po tym czasie zastrzelisz mnie.
Jednak tak właśnie postępuje się z wrogim agentem. Tym właśnie się zajmujemy.  

Patrzę na te wszystkie mroczne i pokręcone drog przed sobą. Współpraca wydaje się prostym wyjściem z sytuacji. Prawdopodobnie jedynym wyjściem dla dziewczyny przyłapanej na gorącym uczynku. Zajmuję się brudną robotą - i zrobię wszystko, dosłownie wszystko, aby uniknąć przesłuchań SS.
 

Powiedział, że dostanę tyle papieru, ile potrzebuję. Jedyne co muszę zrobić, to spisać wszystko co pamiętam o brytyjskich siłach wojennych. I taki mam zamiar. Jednak historia zaczyna się wraz z moją przyjaciółką Maddie. Jest pilotem. Dzięki niej znalazłam się we Francji - podczas drugiej inwazji aliantów.

Tworzymy rewelacyjny zespół.
Nie wiem, czy nie pokręciłam wszystkiego, jednak nie było mi łatwo przetłumaczyć opis tej książki. Za słabo się znam.
3. Beneath a Meth Moon - Jacqueline Woodson
 Wstrząsająca powieść od trzykrotnej laureatki nagrody Newbery Honor. 
Laurel Daneau rozpoczęła nowe życie w nowym mieście, jednak w środku nadal oczuwa stratę swojej kochanej mamy i babci. Zginęły w huraganie Katrina, który zniósł ich dom z powierzchni ziemii. Nowe życie Laurel przebiega całkiem dobrze. Poznaje nową/ego przyjaciółkę/ela. Znajduje dla siebie miejsce w składzie cheerleaderek. Jej nowych chłopak, T-Boom, jest współkapitanem grupy koszykarskiej. Jednak Laurel prześladują głosy i obrazy z przeszłości.
T-Boom wprowadza Laurel w świat mety, w który dziewczyna momentalnie wsiąka. Uwielbia stan zapomnienia, nawet jeśli jest chwilowy. Zaczyna izolować się od przyjaciół i rodziny. Staje się cieniem samej siebie. Z pomocą artysty nazywanego Moses (Mojżesz?) i Kaylee, Laurel jest w stanie spisać swoją historię i pokonać uzależnienie.


4. Eleanor and Park - Rainbow Rowell.
"Bono poznał swoją żonę w liceum" - powiedział Park
"Tak samo Jerry Lee Lewis" - odpowiedziała Eleanor.
"Nie żartuję"
"A powinieneś" - zaoponowała Eleanor. "Mamy szesnaście lat."
"A co z Romeo i Julią?"
"Płytcy, zdezorientowani i martwi."
 "Kocham Cię" - wyznał Park.
"Czemuż Ty jesteś Romeo?"
"Nie żartuję"
"A powinieneś"(dziwny zapis, nie umiem tego tłumaczyć)
Przenieśmy się do roku 1986, gdzie w szkole średniej Eleanor i Park są outsidersami. Wystarczająco bystrzy, aby wiedzieć, że pierwsze miłości prawie nigdy nie przetrwają próby czasy. Na tyle odważni i zdesperowani, aby spróbować.
Gdybym miała wybrać jakąś książkę dla siebie, to wzięłabym historię o metamfetaminie i dość osobliwej parce z dziwnymi dialogami. 

PYTANIA DNIA:
Co lepsze: "Dotyk" czy "Dotyk Julii"? Czy to się jakoś różni znacząco?
Mam prośbę: dajcie elektroniczną kiełbasę psom :) I innym też.
POOMOC.PL

+ specjalne założyłam konto na goodreads, żeby sobie porobić wyzwanie. jeśli kogokolwiek to interesuje, to w kolumnie z gadżetami wstawiłam swój postęp. Jestem 9 książek do przodu!

Miłego czytania i do usłyszenia! 

You Might Also Like

11 comments

 1. O! Eleanor and Park wydaje się być baardzo intrygującą książką. Chyba juz wyrosłam z typowych 'młodziezówek', ale ta propozycja jest całkiem ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. nie znam, ale postaram sie przecyztać ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie "Dotyk" to 8/10, a "Dotyk Julii" jakieś może 6/10:P

  OdpowiedzUsuń
 4. Co do pytania, nie czytałam, więc nie wiem, a co do polecanych książek, to będę je miała na uwadze ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Najciekawszy wydaje mi się "Just one day", ale "Eleanor and Park" też zachęcające : )

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam Gwiazd naszych wina w oryginale. Jeżeli masz możliwość, to przeczytaj po angielsku, cudo!
  Ryczałam tylko na 50 ostatnich stronach, ale to i tak jak na mnie dobry wynik :P
  No i jeżeli John coś poleca...
  Nie można zapomnieć żeby być awsome!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja z chęcią przeczytałabym "Code Name Verity" i "Eleanor and Park" :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Pierwsza i druga ksiązka mnie intryguje, musze ich poszukac:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wszystkie zapowiadają się ciekawie, a szczególnie Eleanor and Park.

  OdpowiedzUsuń
 10. Tylko ostatnia w miarę mnie zainteresowała :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Najbardziej budujące jest to, że w tej liście nie pojawił się żaden paranormal romance;) Autora nie znam, ale z chęcią sięgnę po jego zacną lekturę;)

  OdpowiedzUsuń

Poprzez komentarze wchodzę na Wasze blogi i staram się odwdzięczać.
Dziękuję za każdą opinię:)

Top Categories