82. Biblioteka Uniwersytetu Yale, New Haven

            Może w swoim naiwnym życiu nie widziałam większości filmów Disney'a, ale akurat "Piękną i bestię" to posiadam nawet na kasecie VHS. Nie dość, że Bella jest pierwszym nerdem, jaki poznał ten hipsterski świat, to jeszcze dostała jedną z najpiękniejszych bibliotek. Jednak okazuje się, że co jakiś czas natrafiam na całkiem ciekawe przypadki okołobiblioteczne. Dlatego postanowiłam zgromadzić je w mojej małej cyberprzestrzeni i pokazać innym w subiektywnym przeglądzie bibliotek świata. Albo SPBŚ. 
Być może już widzieliście je, słyszeliście, byliście? Ja bym chciała się w nich znaleźć. I tak pomyślałam sobie jakiś czas temu, że napiszę o paru z nich.
_____________________________________________________________


 

Nic nie trwa wiecznie. Wszystko, co tworzymy, w końcu się rozpadnie. Tak samo zresztą będzie z nami. Jednak są sposoby na to, aby walczyć z biegiem czasu i niszczącym elementem, który wchodzi w skład życia.

budowa biblioteki
Biblioteka na Uniwesytecie Yale w New Haven z wyglądu jest posępnym tworem fana stereometrii. Zbudowany w 1963 roku na kształt prostopadłościanu może budzić zdziwienie swoją surowością i prostotą. Brak jakiegokolwiek blichtru, jednak po bliższym zapoznaniu się z tematem, konstrukcja budzi pewien podziw.


Biblie Gutenberga

Otóż w środku przechowywane są bardzo ważne książki, których autorzy zginęli zaraz po dinozaurach. Biblioteka posiada w swoich zasobach na przykład Biblię Gutenberga (twórcy ruchomej czcionki drukarskiej) czy oryginalne dzieła Szekspira.  Jak wiadomo, promienie słoneczne powodują wyblaknięcie tuszu (zostawcie paragon ze sklepu na 2 tygodnie na parapecie). Słońce jest także zabójcze dla papieru, który przeżył niejedną rewolucję.

Dlatego w całym budynku brakuje okien. A konkretnie szyb, bo funkcję okien pełni półprzezroczysty marmur, który blokuje nadmiar promieni słonecznych, aby jak najdłużej chronić literacki dorobek ludzkości.
Okazuje się, że wykorzystanie marmurowych płyt pozwala na taki poziom przenikania promieni słonecznych w ładne dni, aby w środku nie panowały egipskie ciemności. Ta metoda wykorzystania kamienia jest znana ludziom już od średniowiecza.

Centralnym miejscem jest dziedziniec (autorstwa japońskiego rzeźbiarza Isamu Noguchi), na którym możemy dojrzeć kamienny ogród z geometrycznymi symbolicznymi:
koło = słońce
sześcian = los człowieka
piramidy = ziemia.
dziedziniec


ZDJĘCIA:)
Tylko szkoda, że książki produkowane w naszych czasach tak często są niedbale sklejane i ledwo przeżywają swoją pełnoletność.
tumblr
                                                   Miłego czytania i do usłyszenia!

zdjęcia główni z google, tumblra, wikipedii, not mine.

You Might Also Like

9 comments

 1. mhmm marzenie się tam znaleźć <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne ^^
  Co do faktu, że książki często nie mają długiej żywotności muszę się zgodzić. Trochę szkoda, bo uwielbiam stare tomy. Takie są najbardziej klimatyczne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O BOZIU, co za raj! Książki szanuję i kocham jak mało kto, w bibliotekach mogę przesiadywać całe dnie. Ale to miejsce jest po prostu niemożliwe! Zdecydowanie chcę tam kiedyś się znaleźć!! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Taak, biblioteki są przepiękne :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Biblioteka bardzo mi się podoba i chciałabym się w niej znaleźć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie dziwię się Belli, że pokochała Bestię ;-)
  Baardzo chciałabym zwiedzić te biblioteki.
  No... może niekoniecznie zwiedzić ;D tylko w nich pomyszkować.

  OdpowiedzUsuń
 7. Oooo Boziu! Jakie to cudowne...kiedyś to zobaczę na własne oczy! *.*

  OdpowiedzUsuń

Poprzez komentarze wchodzę na Wasze blogi i staram się odwdzięczać.
Dziękuję za każdą opinię:)

Top Categories