16. Do poczytania na plaży 2012

Aktualnie siąpi za oknem, jest buro i mgliście, więc pomyślałam: koniecznie muszę coś napisać o typowo wakacyjnych lekturach! Może to przywróci letnią pogodę.

 1. Drugi oddech - Philippe Pozzo di Borgo

  Philippe uległ wypadkowi, który nieodwracalnie go unieruchomił, i teraz wspomina swoje życie. W pierwszej części książki opisuje swoje wcześniejsze doświadczenia, aż do śmierci ukochanej żony Béatrice. Jako młody człowiek żył w złotej klatce, był wybrańcem losu. Stopniowo się to zmieniało, gdy Béatrice traciła kolejne dzieci i zachorowała na raka. Ciągu dramatów życiowych dopełnił jego wypadek na paralotni, który przykuł go do wózka. Zatrudnił wtedy do opieki Abdela, złodziejaszka i podrywacza z paryskich blokowisk. W zwykłych okolicznościach obaj pozostaliby na zawsze każdy w swoim świecie. Ich wspólne zmagania z cierpieniem i utratą bliskich, opisane w części „Diabeł stróż", pozwalają z całą ostrością ujrzeć podstawowe wartości, niezależne od podziałów społecznych. Piękna, poetycka opowieść o paradoksach losu, zabawnym zderzeniu kultur, sile przyjaźni i miłości, potędze wiary, którą czyta się jednym tchem

  Wybrałam tę książkę z powodu filmu, który miałam obejrzeć jako pierwszy. Niesamowita dawka pozytywnych uczuć pomimo ciężkiej choroby, ciężkiego blokowiska i ciężkich problemów. Wszystko podane w lekkiej formie, ze smakiem. I jak polecam film, tak wierzę, że książka musi być jeszcze lepsza.

 2. Sekretny język kwiatów - Vanessa Diffenbaugh

          
           Jak nauczyć się porozumienia i miłości? Victoria spędziła młodość w rodzinach zastępczych i domach dziecka. Aspołeczna. Porywcza. Małomówna. Bezczelna – oto, co zapisywano w raportach. Ale jest bardzo wrażliwa i kocha kwiaty. Nieufna, porozumiewa się z otoczeniem za pomocą języka roślin. Poznała go dzięki Elisabeth, jednej ze swych przybranych matek. Nieprzystosowana i zła na cały świat, napotkanym ludziom najchętniej dawałaby bukiet nagietków, oznaczający żal, lub osty, sygnalizujące mizantropię.

  Osiemnastoletnia Victoria zaczyna teraz dorosłe życie. Chce być florystką i dostaje pracę w kwiaciarni, gdzie przygotowuje bukiety o specjalnym znaczeniu, pomagające klientom w wyrażaniu wielu dobrych uczuć. Sama jednak nie chce o nich słyszeć, nie wierzy w nie, nie rozumie. Gdy spotyka Granta, który również zna język kwiatów w dziewczynie rozkwitają wcześniej nieznane uczucia. „Sekretny język kwiatów” jest pasjonującą opowieścią o odkrywaniu prawdziwych sensów, znaczeń i intencji, odbieranych inaczej przez każdego z nas. I o tym wspólnym, najintymniejszym obszarze porozumiewania się, możliwym, gdy w grę wchodzi to jedno jedyne, najpiękniejsze uczucie. Vanessa Diffenbauch podarowała nam prawdziwy skarb: bukiet z paproci (szczerość), mimozy (wrażliwość), dzięgiela (inspiracja), portulaki (wyznanie miłości) i dzwonów irlandzkich (szczęście)

  Widziałam w Książnicy, nie wzięłam, bo wolałam jakieś paranormale. Teraz żałuję, bo wydaje się być niezwykłą, delikatną lekturą.

   
 3.               Słodki zapach brzoskwiń - Sarah Addison Allen

  W innych okolicznościach ucieszyłoby ją to. Rozkoszowałaby się widokiem wstawionej Paxton, której całe życie było po prostu doskonałe; która ciągle sprawiała, że inne kobiety czuły się gorsze. Patrzyłaby z satysfakcją na pannę idealną wykładającą się jak długa, gdyby nie fakt, że otaczali ją pijani i agresywni mężczyźni.  Do niedawna Willa i Paxton starały się ze wszystkich sił, by nie wchodzić sobie w drogę. Wydawało im się, że dzieli je wszystko. Do momentu, kiedy tajemnica sprzed lat zmusiła je do wspólnego działania.


  Czy Willa i Paxton będą potrafiły pozbyć się swoich uprzedzeń?
  Czy istnieje prawdziwa kobieca przyjaźń? Taka, która buduje mosty i burzy mury?

  4.               Nigdy i na zawsze  - Ann Brashares


   CZASEM MIŁOŚĆ TRWA DŁUŻEJ NIŻ ŻYCIE

  Żyję od ponad tysiąca lat. Umierałem niezliczoną ilość razy. Zapomniałem, ile dokładnie. Zakochałem się i moja miłość trwa nadal. Ciągle szukam swojej ukochanej. Ciągle ją pamiętam. Noszę w sobie nadzieję, że pewnego dnia ona też mnie sobie przypomni.

  „Dla wielbicieli wrażliwości Nicholasa Sparksa i »Zaklętych w czasie«”.
  „Publishers Weekly”

  „Prawdziwy romans!”
  „The New York Times”

  Magiczna opowieść o szansach, jakie otrzymujemy od losu, i o tym, że nie można odkładać życia na później. Historia miłości przekraczającej granice czasu. Książka, która przywraca wiarę w przeznaczenie, w to, że na każdego z nas gdzieś ktoś czeka.

  Uwaga, widziałam tę książkę w empiku za połowę ceny w ramach promocji. Myślę, że warto zaopatrzyć swoją domową biblioteczkę w tę pozycję. 

  5.                     "Charlie" - Stephen Chbosky

  Powieść „Charlie” została wydana w Stanach Zjednoczonych przez MTV Book pod oryginalnym tytułem „The Perks of Being a Wallflower” i osiągnęła ponadmilionowy nakład.
  Książka ma formę listów pisanych do nieznanego przyjaciela przez nastolatka imieniem Charlie, nieśmiałego i wycofanego, choć niezwykle inteligentnego i wrażliwego ucznia pierwszej klasy liceum w Pittsburgu. Chłopak pisze o swoich pierwszych miłosnych doświadczeniach, relacjach w rodzinie, narkotykach i akceptacji.
   Okładka nie jest zbyt zachęcająca, ale mam nadzieję, że w niedługim czasie będę mogła sobie przeczytać tę książkę, na podstawie której nakręcono film z Ezrą i Emmą (Watson).

  Myślę, że ten post i tak jest zbyt długi, ponieważ umieściłam przy każdej powieści opis wydawców, streszczenia i jakieś hasła promujące książkę. Mam nadzieję, że jednak są wytrwali wśród nas i dotrwali do tego momentu, gdzie piszę:
  Miłego czytania i do usłyszenia!

You Might Also Like

0 comments

Poprzez komentarze wchodzę na Wasze blogi i staram się odwdzięczać.
Dziękuję za każdą opinię:)

Top Categories